@w555.jpg)
Bosszankodhatnak az autósok, tovább drágulhat az üzemanyag
2019-12-06 11:09A világ legnagyobb olajtermelő országai várhatóan tovább fogják korlátozni olajkitermelésüket, hogy a 60 dollár/hordó körüli árszintről 70-80 dollárra tornásszák fel a fekete arany árát. Ha elérik a céljukat, az a benzin árát is növelné.
-
Eddig 50 ezer áldozata van az elektromos autókra való átállásnak Németországban
Az európai autóipar központja egyértelműen Németország, ahol 870 ezren dolgoznak ebben a szegmensben. Az őt követő Franciaországban ennek alig negyede, 223 ezer ember dolgozik az autóiparban. A hatalmas különbség azonban némileg csökkenőben van, ugyanis az elmúlt hetekben többek között a Mercedes-Benzt tulajdonló Daimlernél és az Audinál is jelentős leépítésről döntöttek.
-
OPEC ülés: ez a kvótacsökkentés lesz a végső?
Az OPEC tagállamok csütörtökön és pénteken ülnek össze ismét, immár 177. alkalommal Bécsben. A kérdés, hogy sikerül-e összehozni Szaúd-Arábiának még egyszer a kőolaj termelés összehangolt csökkentését és akár tovább szorítani az OPEC össztermelési kvótáját? Az előjelek sok szempontból kedvezőtlenek, de egy adu ász lehet a szaúdiak kezében: elképzelhető, hogy ez a termelésvágás lesz az utolsó, mely szükséges ahhoz, hogy valóban egyensúlyba kerüljön a globális olajpiac.
-
Aramco IPO: a héten lezárul a világ legnagyobb kibocsátása
Az Aramco elsődleges kibocsátása (IPO) a végéhez közeledik. Már most látható, hogy a tranzakció sikerrel zárul. Az egyéni befektetőknek felajánlott részvényeket a múlt héten már lejegyezték, míg az intézményi befektetőknek felajánlott 1%-nyi Aramco részvényre is érkezett már annyi vételi ajánlat, hogy december 4-én valóban lezárható a jegyzés. A világ legnagyobb IPO-jával december 11-én kezdenek kereskedni a rijádi Tadawul értéktőzsdén.
-
IMO2020: a három várt változásból csak egy következett be
Az IMO2020 bevezetésével három piaci hatást vártak a szakértők, amiből egyelőre mindössze egy következett be. Úgy tűnik, a finomítói, kereskedői és tengeri szállítási szektor gyorsabban alkalmazkodott a helyzethez, mint amire várni lehetett. Emellett a 2019-es gazdasági lassulás, s az emiatt bekövetkezett finomított termék és kőolajkereslet csökkenés is feje tetejére állította a piacot.
-
Piacmonitoring Jelentés a magyar és a német nagykereskedelmi villamosenergia árakról
A növekvő CO2 árak miatt a német villamosenergia piacon jelentős áremelkedés történt az elmúlt másfél évben. A magyar piac még ennél is nagyobb mértékben drágult, az éves zsinórtermék már 11 €/MWh-val drágább nálunk, mint Németországban. Legújabb jelentésében a MEKH az árak szétválásának okait azonosítja.
-
Szép csendben konzultációt hirdetett a kormány - mindjárt le is jár a határidő
Társadalmi konzultációs kérdőívet tett közzé a kormány a 2050-ig tartó időszakra vonatkozó Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégiáról. A hét elején megjelent kérdőív nem kapott túl sok reklámot, viszont hétfőn le is zárják a válaszolási lehetőséget.
-
Furcsa változások a titokzatos orosz–magyar gázcégnél
Az orosz gáz nagy üzlet. A kereskedelem legismertebb szereplője az éppen 25 éves orosz–magyar cég, a Panrusgáz. A Gazprom és az MVM mellett ennek a cégnek van egy kevésbé ismert bécsi hátterű tulajdonosa is, a Centrex. Utóbbinál nagy változás készül, és már új emberek bukkantak fel. Mi történhet a magyar gázpiacon?
-
A SUV-ék és a klímaváltozás: mi van, ha a vásárló nem elektromos autót szeretne
A legutóbbi Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) jelentés egyik legérdekesebb pontja, hogy az elmúlt 9 év autóipari forradalma nem az elektromos autó térnyerés volt, hanem az SUV-ék (sport utility vehicle) globális robbanása. Ami megdöbbentő, hogy az IEA szerint ezek a gépjárművek elterjedése jelentette a 2010 és 2018 közötti, személygépkocsikhoz kötödő, napi 3,3 millió hordó olajkeresletnövekedés szinte teljes egészét. Az SUV-ék további terjedése gyakorlatilag teljesen redukálhatja az elektromos autók olajkereslet csökkentő hatását, ami alááshatja a klímavédelmi elképzeléseket is. Miközben a sajtó elsősorban az elektromos autó térnyeréséről beszél, olajkeresleti oldalon az SUV-ék és az önvezetők autó térnyerése legalább ilyen fontos tényezők.
-
Még csak most kezdődik a megújulók igazi forradalma
A Nemzetközi Energiaügynökség által közzétett World Energy Outlook 2019 kiadványból többek között az is kiderült, hogy a szervezet a konzervatívabb forgatókönyvében azzal számol, hogy a megújuló forrásokból származó áramtermelés 2026-ra meghaladja majd a szénből származó energiatermelést. Az energia szektor beruházásainál az IEA kedvezőbb forgatókönyve azt vetíti előre, hogy az energiaszektor beruházásai évente 1,2 billió dollárt tesznek ki átlagosan 2040-ig, ami nagyjából 60 százalékkal magasabb a jelenlegi kiadási szinteknél.
-
Korszakalkotó klímaügyi kezdeményezés született - Magyarország mentességet kér
Az EU-nak le kellene állnia minden olaj-, földgáz- és szén-felhasználást elősegítő projekt támogatásával - áll az uniós pénzügyminisztereinek közös állásfoglalásában. A lépés jelentős változást jelenthetne a blokk éghajlatvédelmi politikájában, a deklaráció mögé azonban nem állt be minden ország. Értesülések szerint Magyarország mentességet harcolna ki a földgáz-beruházások finanszírozásának leépítése alól, arra hivatkozva, hogy ez az orosz befolyás erősödését vonná maga után a régióban. De nem csak a magyar energiapolitika van ezen az állásponton, más utakon Lengyelország, Németország és Olaszország is igyekszik kiharcolni a gázprojektek további támogathatóságát. Az Európai Beruházási Bank ugyan a témában meghozta az első fontos lépést, az EU azonban egyéb módon is jelentősen támogat fosszilis energia projekteket.
-
Újraértelmezik a vízenergiát - felforgathatják vele az árampiacot
Az árapály-energia kiszámítható, olcsó és óriási globális potenciállal rendelkezik, így a közeljövőben újra átírhatóvá válik a világ energiamixe. Nagyjából ez derült ki a párizsi Powergreen Europe konferencia egyik eladásán.
-
Varró László: Becsüljük meg az atom karbonsemlegességét!
Az elmúlt években nagyon elszálltak a gigantikus állami nukleáris beruházások költségei. Ha nem áll meg ez a költséginfláció, senki nem fog atomba fektetni, ugyanakkor ha ma kivezetnénk minden atomenergiát, az döbbenetes pótlólagos emisszióval járna – véli Varró László, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) vezető közgazdásza.
-
Bajban lesz-e 2020-ban a globális finomítói szektor?
Európa finomítói – benne a magyar publikum számára közismert nevek, mint MOL, OMV vagy az OMV Petrom – remek időszakon vannak túl. A kőolajtermék fogyasztás az EU-28-ban 2014 óta ismét nő, megtörve a 2000-es évek eleje óta tartó csökkenő trendet. A finomítói marzsok 2015 közepe óta magasan vannak, a kimagasló 2017-es év után, 2018 és 2019 is remek esztendők voltak. A viharfellegek viszont gyűlekeznek – hamarosan vége lehet ennek a ciklusnak is.
-
Úgy pazarolja az energiát az emberiség, mintha nem lenne holnap - Azonnal lépni kellene
Évtizedes mélypontra lassult a világ energiahatékonyságának javulása 2018-ban a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) új jelentése szerint. A trend az ebből eredő közvetlen gazdasági károkon túl is rendkívül aggasztó, amelynek súlyos következményei vannak a fogyasztók, a vállalkozások és a környezet szempontjából is. Az elérhető eszközök közül az energiapazarlás visszafogásával lehetne a leggyorsabban és a legnagyobb mértékben közelíteni a fenntarthatósági és klímacélokhoz, azonban amennyiben a trend folytatódik, erre esélyünk sem lesz.
-
Érdemes egy utolsó esélyt adni az atomenergiának
Érdemes egy utolsó esélyt adni az atomenergiának – véli Varró László, a Nemzetközi Energia Ügynökség vezető közgazdásza. Ez ugyanis segíthet elérni a dekarbonizációt, ami pedig a klímaváltozás megfékezéséhez kell.
-
Gázzal fűt? Akkor ez a hír érdekelni fogja
A magyar háztartások 68 százaléka nincs tisztában az otthoni háztartási gépek energiafogyasztásával, noha a rezsi mind nagyobb terhet jelent a családok költségvetésében. A lakások fűtési rendszere nagyrészt elavult, a megújításhoz sürgős állami szerepvállalásra lenne szükség - hangsúlyozta a Napi.hu Hullámvasúton az építőipar című szerdai konferenciáján tartott előadásában Szilágyi Tamás, az Ép-GéPéSZ Holding Kft. kereskedelmi és marketingigazgatója.
-
Ezeket gondolja végig, mielőtt elektromos autót vásárol
Lassan, de biztosan elindultunk az elektromos autók népszerűségéhez vezető úton, a legnagyobb autógyártók is igyekeznek lekövetni a piacot, és előrukkolni a saját modelljükkel. Ezt a folyamatot felgyorsítja, hogy a dízeles autók lassan a legnagyobb városokba be sem tehetik a kereküket, meg az is, hogy az egyre népszerűbb autók ára folyamatosan csökken. Nem mindenkinek való egyelőre az elektromos autó azonban – az alábbi pontokat gondolja végig, ha úgy érzi, rászánná magát a vásárlásra.
-
Mi lehet 2020-ban a legfontosabb tényező, mely emelheti a kőolaj és a földgáz árát?
Olyan oldalról jöhet hatalmas lökés a globális olaj és gázárakra, amiről elsőre nem gondolnánk, hogy az fontos tényező lenne. Ez nem más, mint az amerikai elnökválasztás kimenetele. Trump demokrata kihívói közül Elizabeth Warren és Bernie Sanders megválasztása ugyanis hatalmas olaj és gázár rallit hozhat világszerte, de az amerikai olajipar a most leginkább esélyes demokrata jelölt, Joe Biden jelölésének sem feltétlen örülne. Ha a Trump elleni impeachment sikeres, akkor az esély tovább nő, hogy republikánus kézből demokrata irányítás alá kerül az Egyesült Államok.
-
Ez lesz az olaj jövője 20 év múlva
Nem aggódik az olaj jelentőségének a csökkenése miatt a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete, az OPEC. A szervezet kedden Bécsben publikált World Oil Outlook (WOO) közép- és hosszútávú olajpiaci prognózisa szerint az iparosodás és a felhasználási igény növekedése miatt még 2040-ben is az olaj lesz a legfontosabb energiahordozó a világon - írja az MTI.
-
Aggasztó szakadék az autópiacon
Jelentős, egyben problémás eltéréseket lát az alternatív, így az elektromos meghajtású autók piacán az ACEA vezetője.
-
Kevesebb mint a kitűzött cél felével csökkent a szén-dioxid-intenzitás
Megtorpanni látszik a globális dekarbonizáció üteme, a megelőző négy évben elért mérsékelt előrelépést követően. Ha ez a tendencia folytatódik, az országok nem lesznek képesek elérni a Párizsban elfogadott globális célt, azaz a felmelegedés jóval 2°C alatt tartását. 2018-ban Németország teljesített a legjobban – és 6,5%-os dekarbonizációs mutatóval vezette az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságok indexét. Az Egyesült Királyság előrehaladása ugyan lassult, de továbbra is első helyen áll a G20-ak között.
-
Jöhet a zöld energia, csak ne legyen drágább a benzin!
A klímaváltozással kapcsolatosan szeretünk ökológiai dilemmákról, morális kérdésekről, közgazdaságtani vagy épp technológiai megoldásokról beszélni. Arról kevesebb szó esik, hogy a hétköznapi emberek hogyan gondolkoznak a globális felmelegedésről, pedig fontos lenne megérteni a társadalmi attitűdöket. Egyrészt azért, mert a fogyasztói viselkedésnek is meghatározó szerepe van a klímaváltozásban, habár ennek a megváltoztatása nagyon nehéz, és önmagában nem is elegendő. A háztartások ökológiai hatása eltörpül a nagy gazdasági szereplőké mellett. Ami talán fontosabb, hogy a klímatudatos egyének vélhetően fogékonyabbak a környezetvédelemre politikai üzenetek terén is, és klímatudatos döntéshozókat fognak megválasztani. Másrészt a klímatudatos állampolgár vélhetően jobban viszonyul a saját egyéni jólétét negatívan érintő klímapolitikához.
-
Szerbia felől hoznának ide rengeteg gázt az oroszok
→ Tavaly Orbán Viktor arról beszélt, hogy a romániai tengeri mezők gázával végleg megszűnhet az orosz gáztól való függés Magyarországon.
→ A román gáz kitermelését azonban nem kezdték el, sőt, jelenleg Magyarország exportál rengeteg gázt és áramot Romániának.
→ Október közepén a Mol-hoz tartozó Földgázszállító Zrt. megnyitotta a jelentkezést egy új, alapvetően orosz érdekeltségű, Szerbia felől épülő gázvezeték használatára, amin keresztül elvben több gáz jöhet az országba, mint amennyire Magyarországnak szüksége van.
→ Ez az új vezeték alkalmas lehet arra, hogy az oroszoknak Ukrajnára ne legyen szükségük a gázüzletben.
→ A nagy leszakadási kísérlet így fordulhat egy új orosz függésbe.
→ Ám közben úgy tűnik, hogy sikerült a magyar kormánynak elkerülni, hogy hosszú távú gázszerződést kelljen kötnie a Gazprommal.
-
Globális olajpiac: keresleti oldal és a jövő évi kínálat bővülés
A globális olajpiac továbbra is két kérdés körül forog: mi lesz a keresleti oldallal és mi fog történni a jövő évi kínálati növekedéssel. A kereskedők rövidtávon szűkülő piacot érzékelnek. 2020-ban azonban tovább gyengülhet a kereslet, miközben a kínálat dinamikusan nő – igaz egyre nagyobb azoknak a szakértőknek a száma, melyek szerint ez éppen fordítva lesz, lehetővé téve egy komoly árrobbanást.
-
Moszkvának olyan jó lesz, hogy az már kétségbeejtő
Készült egy tanulmány, amely új módszertan alkalmazásával, 12 klimatikus zónára osztva a világot arra talált válaszokat, hogy hol-milyen fotovoltaikus (PV) teljesítmények várhatók a 21. század végére.
-
Alig van víz a Dunában - Mi lesz így a magyar energiarendszerrel?
Egy évvel azután, hogy történelmi rekord alacsony vízállás alakult ki a Duna teljes hazai szakaszán, idén ősszel ismét feltűnően sekély a folyó vize. Magyarországon több olyan fontos erőmű működik, melyek hűtésében a folyóvíznek szerepe van, de ezek eddig a nagy szárazság okozta alacsony vízállás esetén is megoldották és megoldják a hűtést és a folyamatos villamosenergia-termelést. A folyók vízszintje azonban nem csak itthon alacsony, a balkáni vízenergia-termelés visszaesése pedig a hazai áramtőzsdei árak megugrásához is hozzájárulhat.
-
Technológiai robbanás jön a szélenergiánál: Eiffel-torony méretűre nőnek a szélkerekek
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) friss elemzésében a tengerekre telepített szélerőművek hatalmas potenciálját vizsgálta meg. 2040-re még konzervatív becsléssel is tizenötszörösére nőhet a telepített szélenergia kapacitás a 2018-as értékhez képest. Európa lehet a területen a piacvezető, Kínát is maga mögé utasítva, emellett a szélturbinák piacán hatalmas technológiai forradalom zajlott le az elmúlt pár évben, mely a várakozások szerint a jövőben is folytatódhat.
-
Az olajipari cégek sokat beszélnek a megújulókról, de a pénztárcájukkal máshova szavaznak
A nagy olajipari cégek komoly döntések előtt állnak, ugyanis az elmúlt években egyértelmű lett a megújuló energiaforrások előretörése az energetikában, ami a fosszilis energiára alapozó cégeket is váltásra kényszeríti. Nem mindegy azonban, hogy milyen tempóban megy végbe a váltás, sok múlik ugyanis azon, hogy ezek a cégek hogyan becsülik meg például az olaj keresletének változását vagy a megújuló techológiák innovációjának gyorsaságát.
-
Veszélyes lehet kimenni a szabadba – Ezeken a településeken van nagy baj a levegővel
A következő napokban még kitarthat a nyáriasan meleg, a több évtizedes átlagnál az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint 3-6 fokkal melegebb idő, de hétvégétől, jövő hét elejétől az előrejelzések szerint fokozatosan több fokkal az átlag alá esik vissza a hőmérséklet, így várhatóan a valódi fűtési szezon is beindul. Ez Magyarországon egyben megszokott módon azt is jelenti, hogy a külvárosi, kistelepülési környezetben élők felkészülhetnek a légszennyezettség növekedésére és a fuldoklásra. A lakossági szemétégetés visszaszorítása, valamint a fa- és egyéb biomassza-tüzelés korszerűsítése elengedhetetlen lenne a levegőminőség javításához és más előnyökkel is járna, ám ehhez átfogó változtatásokra lenne szükség.
Infografika
Map: The Countries With the Most Oil Reserves
Tengeri hulladék: adatok, érdekességek, és új uniós szabályok
NRG Nagyokos
Nyersanyagárak