Két hónapon belül tárják a vezetés elé az orosz olaj nélküli finomítási variációkat a Molnál – írja a portfolio.
Az Egyesült Államoknak nehéz lesz megakadályoznia, hogy a közel-keleti nemzetek is nukleáris beruházásokra törekedjenek, ha Irán atomfegyverhez jut. A veszély az egész Földre nézve óriási.
Márciusban az orosz–ukrán háború miatti EU-s szankciókkal kapcsolatos várakozások mozgatták az európai gázpiacokat.
A bruttó villamosenergia-fogyasztás 2%-kal volt magasabb az előző év márciusához képest, a hazai termelés pedig 3,4%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
Sok sikeres nagyvállalat tevékenykedik ma Európában, összességében mégis lassabban növekednek, kevésbé jövedelmezőek és kevesebbet költenek kutatás-fejlesztésre, mint amerikai versenytársaik; leginkább azért, mert nem tudják tartani velük a lépést a technológiai fejlődés terén.
Egy új brit tanulmány szerint a hidrogén ugyanolyan problémás lehet, mint a fosszilis tüzelőanyagok, amelyeket helyettesíteni kíván.
Az orosz-ukrán háború egy csapásra új fő célt adott az Európai Unió energiapolitikájának: megszabadulni az orosz gázimporttól való függőségtől. Az ötletelésbe az EU kormányának is nevezett Európai Bizottság, illetve a tagállamok mellett sok szakmai szervezet is nagy lendülettel vetette bele magát, így ma már számos különféle forgatókönyv létezik a néhány hónapja még elképzelhetetlen terv kivitelezésére. Ezeket vetjük össze cikkünkben.
Oroszország az olaj, a gáz és a szén fő beszállítójának számít az Európai Unióban, messze megelőzve a sorban utána következő országokat. Az orosz energiaexportra való európai ráutaltság kialakulása a hidegháború enyhülésével kapott igazán lendületet.
Az orosz-ukrán háború februárban felforgatta az európai és a hazai gázpiacokat. Míg a hónap első felében a spot árak 80 €/MWh körül ingadoztak, az háború kitörése után az árak megugrottak, mivel a piaci szereplők az orosz források csökkenését árazták.