Az FGSZ – fenntarthatósági céljainak és a metánszivárgások kezelését érintő iparági változásoknak megfelelően – az elmúlt években átfogó emissziós programot indított, amelynek egyik fókuszterülete a metánszivárgások felderítése, számszerűsítése és elhárítása. A stratégia kialakításával szinte egyidőben jelent meg az Európai Bizottság metánemisszió-csökkentési szabályozásának tervezete is, amely az energiaszektorra, így a földgázszállításért felelős vállalatokra is kötelező érvényű lesz.
Az FGSZ emissziós programjának egyik sarokköve a földgázszállítási rendszeren megjelenő, ún. nem szándékozott metánemisszió (például a gázszivárgás) felderítése és megszüntetése, az LDAR tevékenység is erre irányul. Ettől különböznek az elkerülhetetlen kibocsátások, amelyek a karbantartási folyamatokhoz kötöttek, vagy az egyéb, földgázszállításhoz kapcsolódó berendezések normál működéséből erednek.
A földgázszállító rendszeren előforduló metánszivárgások észlelése mellett, amely azok helyétől függően különféle technikákat és műszereket igényel, igazi kihívást jelent a kibocsátás intenzitásának mérése. Az FGSZ által is használt legkorszerűbb berendezések már közvetlenül képesek számszerűsíteni a szivárgást. A szivárgás észlelése az első lépés, a javítás elvégzéséhez a hiba pontos helyét is ismerni kell. A metánt áteresztő rendszerelem az esetek egy részében könnyen azonosítható, azonban előfordul, hogy a probléma forrásának felderítése is speciális műszeres feladat: az FGSZ szakemberei akusztikus készülékekkel határozzák meg a lefúvató állványcső irányba áteresztő, így metánkibocsátást okozó szerelvények helyét.
Az FGSZ szofisztikált metánemisszió-felderítési és javítási tevékenysége az idén életbe lépő metánrendelet várható előírásaival összehangban van. Bár a pontos szabályok kidolgozása még folyik, az már most is tudható, hogy új és költséges eljárásrend kerül bevezetésre a még pontosabb, gyakoribb és részletesebb metánemisszió-jelentési és -mérési tevékenység meghonosítására az iparágban.Ez egyben azt is jelenti, hogy az új metánrendelet a szivárgásdetektálást és -elhárítást – a gázszállítási rendszer üzemeltetése mellett – szintén az FGSZ alaptevékenységévé tette.
A metánrendelet elvárásait jól mutatja, hogy az LDAR tevékenység esetén még szigorúbb feltételek mentén tervezi meghatározni például a földgázszállítók számára a föld feletti és alatti komponensek esetén az ellenőrzési-detektálási ciklusidőket, a detektálás elvárt pontosságát, az erre alkalmazható eszközöket, valamint a kötelezően elvégzendő javítások küszöbértékét, azaz, hogy milyen mértékű szivárgást kell javítani, és milyen határidőre.
Ez már az első fázisban is többletköltségeket fog jelenteni az érintett vállalatoknak, ugyanakkor – természetesen a fő klímavédelmi jelentősége mellett – hatékonyságnövelést és a kisebb gázveszteségből eredő költségmegtakarítást is eredményez, és nem mellékesen, a szivárgások megszüntetése nyomán az adott technológiai környezetben a munkabiztonság is javul.
Az elmúlt két év képessé tette az FGSZ-t a sikeres és intenzív fejlesztésekre mind a szükséges szaktudás és műszeres felszereltség, mind az emissziófelderítési és -javítási folyamatok terén. A munka pedig – a szabályozási előírásokkal összhangban, de olykor azoktól függetlenül – folytatódik, hogy még hatékonyabban lehessen a szállítóvállalat tevékenységéből fakadó metánkibocsátást csökkenteni.
A PR cikk megrendelője az FGSZ Földgázszállító Zrt.
Kiemelt kép forrása: FGSZ